HABERLER

Akhisar’ın ilk onaylı süt çiftliği

Üretici Süt Ürünleri çiftliğinde Hastalıktan Ari İşletme Belgesinden sonra gerekli izlenebilirlik, dökümantasyon ve analiz şartlarını da sağlayarak AB Onaylı Süt Çiftliği Sertifikası almaya hak kazandı. İşletme Sorumlusu Hasan Utkan Tekatan sertifikayı, Manisa İl Tarım Müdür Yardımcısı Melikşah Taşkın’dan aldı.

Tekatan yaptığı açıklamada şirketimiz 30 yılı aşkın süredir hayvancılık faaliyeti yürütüyor. Günün şartlarının gerektirdiği yatırımları yaparak işimizi geliştiriyoruz. Türkiye’de az sayıda işletmenin sahip olduğu Onaylı Süt Çiftliği Sertifikası hijyen ve hayvan refahı kurallarını uygulayan, üretilen sütte aflatoksin ve pestisit ilaç kalıntıları bulunmayan, somatik ve toplam canlı sayımı Avrupa Birliği sınırlarına uygun olan işletmelere verilmektedir.  Bu işletmeler düzenli periyodlarla İl Tarım Müdürlüğü tarafından denetlenmektedir.

 Tarladan sütün tüketiciye ulaştığı aşamaya kadar kalitemizi korumak için yoğun emek harcıyoruz. Ülkemizde yaygın olan fabrika yemine dayalı besleme modelinin aksine kaba yem diye nitelendirilen mera otu, tritikale, teffgrass, saman, ot ve mısır slajına dayalı beslenme modeli izliyoruz. İneklerimizi veteriner hekimimiz ile birlikte sürekli takip ediyor, hijyen kurallarını uygulayarak sütümüzü üretiyoruz.” dedi.